Oficjalna strona Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Słupcy
Strona Główna · Strefa Rodzica · E-dziennik · Plan lekcji · Wykaz podręczników · e-Podręczniki · Kontakt · Facebook · Logowanie14 Listopad 2019 14:16
Nawigacja
Strona Główna
Lokalizacja Gimnazjum
Dyrekcja
Kadra Pedagogiczna
Pracownicy Niepedagogiczni
Dokumenty Szkoły
Informacje szkolne
Strefa Rodzica
Ubezpieczenie NNW
Misja i wizja gimnazjum
Historia Gimnazjum
Galeria
Certyfikaty
Archiwum
Poczta
Linki

Egzamin gimnazjalny

DBI

Cyfrowobezpieczni.pl

Kącik językowy

Kącik zdrowia

Lokalizacja


Informacje o mieście
Słupca to miasto położone w środkowowschodniej części Wielkopolski. Leży na 52*17' szerokości geograficznej północnej i na 17*53’ długości geograficznej wschodniej. Rozlokowana jest na wysoczyźnie wynoszącej ok. 92 -96 - m n p m. położonym na prawym zachodnim brzegu rzeki Meszny, stanowiący prawy dopływ Warty. Od strony północno - wschodniej przylega do Jeziora Słupeckiego. Leży w strefie klimatu umiarkowanego o charakterze przejściowym z małą ilością opadów.

Obszar miasta: 10,31 km kwadratowych (1031 ha) Liczba mieszkańców: 14,323 Korzystne położenie geograficzne, odległość to zaledwie 70 km od Poznania, na szlaku komunikacyjnym Berlin-Moskwa (w pobliżu Słupcy przebiega autostrada A-2, przez samo miasto biegnie linia kolejowa) optymalne warunki do rozwoju gospodarczego miasta.kliknij, aby przejść do Google Maps

Słupca zawsze leżała na ważnym szlaku komunikacyjnym. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu datowane są na 1282 rok. Prawa miejskie uzyskała już w roku 1296. Od początku istnienia miasto należało do biskupów poznańskich. Zniszczone w 1331 roku przez Krzyżaków, zostało odbudowane i otoczone murami w połowie XIV wieku.

W wiekach XIV i XV Słupca była jednym z większych miast wielkopolskich. Kolejne wieki przyniosły upadek gospodarczy Słupcy i jej okolic, m.in. z powodu kilkukrotnych rabunków szwedzkich w połowie XVII wieku. W 1794 roku w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej miasto było punktem zbornym powstańców wielkopolskich, którzy spotykali się tutaj z dwutysięcznym korpusem generała Jana Henryka Dąbrowskiego. W XIX i na początku XX wieku przebiegał przez miasto trakt główny, warszawsko-berliński, zwany poznańskim. Jako miasto przygraniczne w czasie podziału Polski na zabory Słupca rozkwitała dzięki handlowi, usługom i przemytowi.

Miasto rozsławia w kraju i za granicą Przegląd Polskich Filmów Fabularnych "Prowincjonalia" organizowany corocznie w lutym, w kinie studyjnym "Grażyna", a główną nagrodą imprezy jest statuetka Jańcia Wodnika. Wielkim, plenerowym świętem miasta są sierpniowe "Wawrzynki Słupeckie", w czasie których odbywają się otwarte mistrzostwa Polski w triathlonie. Prężnie działający Miejski Dom Kultury jest organizatorem lub współorganizatorem wielu imprez integrujących społeczność lokalną. Na terenie miasta swoje siedziby mają lokalne massmedia: "Gazeta Słupecka", "Kurier Słupecki" i "Głos Słupcy".


Strona SP3 w Słupcy

Samorząd Uczniowski

Gazetka Mikołajek

Szkolne Sukcesy

Wyniki konkursów

Strefa rodzica

Filmoteka