Strona Główna · Strefa Rodzica · E-dziennik · Plan lekcji · Wykaz podręczników · e-Podręczniki · Kontakt · Facebook · Logowanie18 Listopad 2017 14:34

Spotkanie z pisarką Barbarą Kosmowską

28 kwietnia 2017 r. na zaproszenie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Słupcy w bibliotece szkolnej Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Słupcy odbyło się spotkanie z Barbarą Kosmowską autorką książek obyczajowych, które cieszą się pochlebnymi opiniami czytelników. Pisarka opowiedziała o początkach swojej drogi literackiej, o karierze naukowej i życiu rodzinnym. Pani Barbara z wykształcenia jest polonistką nawet przez kilka lat była nauczycielką w szkole średniej w rodzinnym Bytowie, następnie podjęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Gdańskim, po ukończeniu których zajęła się pracą dydaktyczną na Akademii Pomorskiej w Słupsku (wykłada literaturę pozytywizmu).
Na polu literackim zadebiutowała dość późno, bo po 40-tce. Wprawdzie próby twórcze podejmowała dużo wcześniej, jeszcze będąc w liceum zdobywała nagrody i wyróżnienia w konkursach. Wyjaśniła nam, że samo pisanie nie sprawia jej wielkich problemów i jest krytyczna oraz wymagająca w stosunku do swego pisarstwa. Zanim skończy, powieść ulega wielu modyfikacjom. Czasami utwór musi długo czekać na swoją szansę, zanim autorka dopracuje styl i narrację i będzie wiedziała, że powieść jest już gotowa. Wspomniała nam, że najtrudniej jest jej zakończyć pisanie powieści. Nie ukrywa, że lepiej pisze się jej dla czytelników dorosłych niż młodzieży, przede wszystkim ze względu, że świat ten jest jej bliższy i łatwiej go ująć w realistyczne ramy. Nie znaczy to jednak, że Barbara Kosmowska nie potrafi tworzyć interesujących opowieści dla tej właśnie grupy wiekowej. W „Pozłacanej rybce” - powieści przeznaczonej dla młodzieży zostały poruszone tematy trudne, autorka opisała poczucie samotności, sprawy ostateczne, śmierć, uczucie straty.
W swoich książkach opowiada o ludzkim życiu, w którym rzeczy ważne splatają się z błahymi. Pisze o codzienności nastolatków. W losach bohaterów czytelnicy odnajdują siebie...
Pisarka jest niezwykle sympatyczną i przemiłą osobą, i chętnie opowiadała o sobie oraz swojej pracy. Zdradziła nam, skąd czerpie pomysły do swoich powieści i kto jest inspiracją do tworzenia postaci. Rozmowa dotyczyła wielu tematów, a młodzież pytała właściwie o wszystko: o życie autorki, o jej umiejętność łączenia życia zawodowego z życiem prywatnym, o fikcję i realizm w jej powieściach. Pani Barbara mówiła o tym, że chcąc pisać dobrze, musi podejmować trudne problemy, przedstawiać realne postacie i pokazywać, że w życiu nie wszystko ma dobre zakończenie.
Na koniec spotkania pani Barbara Kosmowska wpisywała osobiste dedykacje do książek oraz składała autografy.
Admin dnia 08 maj 2017 21:07 · Drukuj